EPİLASYON

EPİLASYON

EPİLASYON

Epilasyon Nedir?

Epilasyon; vücuttaki istenmeyen tüylerin kalıcı ya da uzun süreli uzaklaştırılmasını sağlayan yöntemlerin genel adıdır. Geçici epilasyon yöntemlerinden farkı bu yöntemlerin kalıcı ya da en azından uzun süreli sonuçlar sağlamasıdır. Kalıcı epilasyonun temel mekanizması kılı üreten kök hücrelerinin tahrip edilmesidir. Kıl kökünün tahrip olma miktarı epilasyonun başarısını belirler. Geçici yöntemlere depilasyon yöntemleri adı da verilir.

İstenilmeyen tüylerimizden kurtulma çabamız, tarihi eski Mısır a kadar dayanır. İnsanoğlu soğuktan korunmak amacıyla giysi kullanmaya başladığından beri kendi tüylerinden kurtulma cabası içine girmiştir. Bu tarihi süreç içerisinde geleneksel uygulamalardan ağda vs, son teknoloji ürünü epilasyon a kadar çok çeşitli ürün ve yöntemler geliştirerek kıl ve tüyleri temizlemeye çalışmıştır. Bu yöntemler içinde en güncel ve etkileyici görünen epilasyon, istenmeyen tüylerden kalıcı ve ağrısız bir şekilde kurtulmada büyük bir umut kaynağı olarak görünmektedir. Lazer Epilasyon, insanoğlunun istenmeyen tüylerden kurtulma çabasında geldiği son noktadır.

Lazer ve ışık sistemleri kıl kökünü tahrip etmektedirler. Burada amaç, kıl kökünde kalıcı hasar yaparken çevredeki deriye hasar vermemektir. Lazer enerjisi derinin altındaki kıl köküne ulaşır. Kıl kökündeki renk hücreleri (pigment) lazer enerjisini emer. Burada yoğunlaşan lazer enerjisi çevre deri ve dokuda hasar yapmadan kıl kökünü yakar. Zarara uğrayan kıl büyük olasılıkla tekrar çıkmamaktadır.

Yanan tüylerin bir kısmı hemen dökülür, bazıları ise 2-3 hafta içinde deriden atılır. Kıllara tek tek uygulanan iğneli epilasyondan farklı olarak, her enerji atışında düzinelerce kıl yanar. Böylece sırt, omuz, kollar, bacaklar ve yüz gibi geniş alanlar kısa sürede tedavi edilebilir.

İstenmeyen kıl ve tüylerin oluşma sebepleri kişiden kişiye değişik olmakla birlikte genel olarak;

Ağda, cımbız vs. yöntemler, 
Ergenlik ve menopoz,
Genetik, hormon dengesizliği,
Doğum sonrası hormonlarda oluşan değişimler,
Doğum kontrol hapları,
Tüy bezlerinde oluşan sorunlar,
Kortizon,
Depresyon,
Adrenalin salgısı nedenleri sayılabilir.

Lazer Epilasyon Her Kişiye Uygulanır mı?

Lazer epilasyon uzun yıllardan beri güvenle uygulanan bir yöntem olmakla birlikte bazı durumlarda tedbiren tedaviden kaçınmak gerekir. Bu durumlar;
HepatitB hastalarında
Hamilelerde
Cilt ve deri hastalığı bulunan kişilerde

Lazer Epilasyon Her Bölgeye Uygulanır mı?

Lazer epilasyon uygulaması yapılmayan ve sakıncalı bulunan bölgeler;
- Skar ve açık yaralar,
- Egzama ve mantar hastalığı bulunan bölgeler,
- Et beni,
- Saç dipleri,
- Burun ve kulak içleri,
- Göz ve kirpik çevresi,
- Dövme üzerine (lazer dövme içerisinde ki pigmenti hedefleyeceğinden dövmede bozulmalar olabilir)